top of page

Co je to SPF a proč ho denně používat?

Obrázek autora: Monika KlímováMonika Klímová

Aktualizováno: 30. 7. 2024

Všude se o tom mluví „používejte SPF“, ale proč je to tak důležité? Připravila jsem si pro vás článek na téma, jak je důležitá ochrana naší pleti a čemu SPF pomáhá.

Z jakých důvodů je tedy nezbytně nutné SPF na pleť nanášet každý den?

SPF je pravděpodobně nejdůležitějším produktem naší beauty rutiny. Hodně lidí ho má spojeno pouze se sluncem a použití ve chvíli, kdy začne svítit první sluníčko. Ve skutečnosti bychom však měli SPF používat každý den.

Snižuje příznaky stárnutí pleti. Skutečně, UVA paprsky ze slunce mohou pokožku poškodit a učinit ji náchylnější k projevům stárnutí. Bylo vědecky prokázáno, že SPF redukuje brzký nástup jemných linek, vrásek a tmavých skvrn. V podstatě vše, co vaší pleti dodáváte v rámci své ranní a večerní skin-care rutiny, přijde vniveč, pokud nebudete nosit SPF během dne.


Zdravá pleť


Mít v 50 letech krásnou a zdravou pleť, kterou by nám záviděli i lidé pod 30, bychom chtěli asi všichni. Přitom není potřeba žádné plastické operace ani jiných předražených procedur. Stačí to jen nepodcenit a začít "investovat" do budoucna do nejdříve.

Co je SPF


SPF je ochrana před UV zářením, které je kolem nás neustále. Ať už venku svítí sluníčko či ne, ať už jste schovaní doma (proniká skrz okna) či běháte v parku. UV záření je kolem nás i v noci, ale tak moc slabé, že není potřeba se proti němu chránit. Ovšem během dne to potřeba je. Proč? Až 90 % předčasného stárnutí pleti způsobuje UV záření. Jinými slovy může za to, že se vám předčasně začnou dělat vrásky, povolovat pleť, ale také vytvářet pigmentové skvrny apod.. Takže každodenním používání SPF tyto příznaky stárnutí oddalujete.

Jako příklad si můžeme vzít Asiatky. U Asiatek je velmi často těžké poznat, zda jim je 20 nebo 50 let, protože mají téměř "nestárnoucí" pleť. Pravdou ale je, že v Asii je běžné každodenní používání SPF už od dětství + velmi často nosí klobouky a jiné pokrývky hlavy, aby se chránili před sluncem.


Existují 3 druhy SPF


Minerální

Nebo-li přírodní fyzické filtry - oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Ty mají funkci odrážení a blokaci UV záření. V podstatě na pleti vytvoří "bariéru", přes kterou se UV záření nedostane. Mají hutnější texturu a na pleti zanechávají bílý film, tudíž je těžší ho rozmazat, ale působí ihned.


Chemické

Tento druh SPF je nejčastější a naleznete ho ve většině produktů z drogerie, lékáren apod.. Jeho funkce je absorbování a rozptýlení UV záření. Má lehčí konzistenci, vpíjí se do pleti a trvá cca 20 minut, než začne působit.


Korejské

Korejská kosmetika je v podstatě jedničkou na trhu. V tomto ohledu jsou velmi napřed a mají své vlastní upravené SPF, které se snadno vstřebává, na pleti nelepí a velmi dobře působí.


Jak SPF aplikovat a jak silný faktor zvolit?


To naštěstí není žádná věda. Je potřeba dodržovat jen 3 pravidla.


Za 1. SPF nanášejte jako poslední krok vaší ranní rutiny, ale nemíchejte ho s krémem. Můžete nanést krém a na něj SPF, ale nemíchejte je dohromady předem. Snižuje to funkčnost SPF. Případně můžete rovnou používat krém obsahující SPF (tam často bývá problém v tom, že abyste opravdu nanesli na pleť dostatečné množství SPF, musíte použít velké množství krému. Ale samozřejmě záleží na produktu).


Za 2. Nanášejte SPF i na krk, dekolt, uši a hřbety rukou. V podstatě na místa, která bývají nejvíce odhalená.


A za 3. Přes den opakovaně nanášejte SPF, aby ochrana byla dostačující. Ideálně každé 2 hodiny, ale to často není možné a je otravné na to myslet, ale když si alespoň párkrát v průběhu dne vzpomenete a SPF znovu natřete, budete to naprosto dokonalé:)


Jak silný faktor zvolit? Čím víc, tím líp. Ovšem SPF 30 je taková hranice, pod kterou by se jít už nemělo. SPF 25 ještě dejme tomu, ale pokud budete celoročně používat SPF 40 nebo 50, pleť vám o to víc poděkuje. Já osobně v zimě používám SPF 30 (někdy i 50, záleží jak mi vychází zásoba krému :D) a v létě 40-50.


Je opravdu SPF tak důležité nebo jde pouze o nějaký krátkodobý trend?


Nelze opomenout, že ozonová vrstva se stále snižuje, sluníčko je mnohem více agresivní a samotné riziko poškození kůže tak stále více roste. Nelze tedy ani argumentovat tím (jak teď často koluje na internetu), že „dříve se SPF tolik nepoužívalo, tak proč je okolo toho teď všude takový rozruch?“. Dříve se opravdu mnoho věcí nevědělo a ani nebylo tolik studií, ale doba se změnila a když je dnes tolik dostupných informací, je škoda jich nevyužít a řídit se pouze tím, co bylo dříve.


Dalším častým argumentem, proč lidé SPF nechtějí používat je, že by to zabránilo vstřebávání vitamínu D. Bohužel i tady vás opět vyvedu z omylu. Vitamín D se nám do těla vstřebává i sebemenším nenatřeným kouskem kůže, ať už se jedná o uši, kůži za krkem, kůži na dlaních atd. SPF navíc během dne ztrácí účinky a je dobré jej reaplikovat, nicméně během snížené ochrany tak částečně pak vitamín D proniká do kůže i přes natřená místa.

Závěrem lze říci, že SPF by mělo být opravdu nedílnou součástí vaší každodenní péče o pokožku.


0 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page