Kopřiva je další bylinka, kterou nám naše příroda nabídne hned po medvědím česneku.
V přírodní medicíně je KOPŘIVA pokládána za královnu.
Kdy a kde ji sbírat
Sbíráme ji v měsíci dubnu tak do ½ května. Pak už to pro naše tělo není dobré pro dusičnany, které po tomto období obsahuje. Ale ještě máte možnost sbírat v září mladé, vrchní výhonky.
Kopřiva roste opravdu všude - na loukách, v příkopech podél cest nebo na různých neudržovaných zahradách. Ale při sběru kopřiv, které chcete konzumovat se určitě vyhýbejte místům u silnic nebo hodně frekventovaným místům. Sbírejte pouze v rukavicích, protože se určitě nechcete popálit a věrte, že to opravdu není součást jarní očisty 🙂
Účinky
Kopřiva podporuje naši imunitu, chrání před infekcemi a také nám odplavuje nečistoty z těla. Podporuje trávení a zároveň povzbuzuje činnost jater a žlučníku. Co se týká vitamínů, můžete s ní dodat do těla železo, vápník, hořčík, bílkoviny i vitamíny A a C. Když se rozhodnete tuhle bylinku zpracovat ať už na polévku nebo kopřivový špenát, je vhodné tepelně, protože některé látky se uvolňujíc až při teplotě 80 stupňů.
Zajímavé je i to, že kopřiva tlumí alergické příznaky, protože obsahuje flavonoid kvercetin, který v organismu potlačuje uvolňování histaminu, který se na vzniku alergických obtíží podílí.
Zpracování
Než s nimi začnete pracovat, nechte je doma chvilku odstát / zvadnout, potom totiž jejich ostré chloupky nebudou mít takovou sílu vás bodnout. Pak s nimi můžete manipulovat bez strachu a bolesti. Můžete si je připravit jako polévku, špenát, přidat do smoothie nebo jako bylinkové pesto. Také ji můžete využít jako základ pro vytvoření smetanové omáčky k těstovinám.
Recepty
Kopřivový špenát
Suroviny
1 cibule
2 stroužky česneku
špetka muškátového oříšku
2 vajíčka
sůl, pepř
strouhanka
smetana ke šlehání (nebo rostlinná alternativa)
Postup
Cibuli nakrájejte nadrobno, přidejte česnek a lehce osmahněte na ghee (nebo oleji, dle toho, co v kuchyni používáte). Otrhané kopřivy důkladně omyjete, nahrubo nasekejte a přidejte k cibulce. Osolte, opepřete a nechte chvilku dusit. Případně můžete malinko podlít vodou. Pak už záleží na vás a vašich chuťových pohárcích. Můžete úplně rozmixovat tyčovým mixérem do jemného krému, nebo nechat větší kousky, jako když máte listový špenát a ke konci přidat vajíčka. Nakonec můžete zamíchat smetanu (já pracuji s rostlinou), případně zahustit strouhankou a vykouzlíte si opravdu zdravý, vynikající, smetanový špenát z kopřiv.
Comments